сите категории
EN

индустрија Вести

Дома> Вести > индустрија Вести

Женшен

Време на објавување: 2021-09-09 Прегледи: 123

Преглед

2

Женшен со векови се користи во Азија и Северна Америка. Многумина го користат за подобрување на размислувањето, концентрацијата, меморијата и физичката издржливост. Исто така се користи за помош при депресија, анксиозност и како природен третман за хроничен замор. Познато е дека го зајакнува имунолошкиот систем, се бори против инфекции и им помага на мажите со еректилна дисфункција.

Домородните Американци некогаш го користеле коренот како стимуланс и лек за главоболка, како и третман за неплодност, треска и варење. Денес, околу 6 милиони Американци редовно ги користат предностите на докажаните придобивки од женшен.

Постојат 11 видови женшен, сите припаѓаат на родот Panax од фамилијата Araliaceae; Ботаничкото име Панакс на грчки значи „сите лекува“. Името „женшен“ се користи за да се однесува и на американскиот женшен (Panax quinquefolius) и на азискиот или корејскиот женшен (Panax женшен). Вистинското растение женшен му припаѓа само на родот Panax, така што другите видови, како што се сибирскиот женшен и женшенот на престолонаследникот, имаат изразито различни функции.
Уникатните и корисни соединенија на видот Panax се нарекуваат ginsenosides и моментално се под клиничко истражување за да се истражи нивниот потенцијал за медицинска употреба. И азиски и

Американскиот женшен содржи женсенозиди, но тие вклучуваат различни видови во различни количини. Истражувањата се различни, а некои експерти сè уште не се убедени дека има доволно податоци за да се означат медицинските способности на женшен, но со векови луѓето верувале во неговите корисни соединенија и резултати.

Кои се формите на женшен?

Американскиот женшен не е подготвен за употреба додека не се одгледува околу шест години; Тој е загрозен во дивината, па сега се одгледува на фарми за да се заштити од прекумерна берба. Американското растение женшен има лисја кои растат во кружна форма околу стеблото. Цветовите се жолто-зелени и имаат облик на чадор; Тие растат во центарот на растението и произведуваат црвени бобинки. Растението добива брчки околу вратот со возраста - постарите растенија се повредни и поскапи, бидејќи придобивките од женшен се позастапени во старите корени.
Женшенот содржи различни фармаколошки компоненти, вклучувајќи серија тетрациклични тритерпеноидни сапонини (гинсенозиди), полиацетилени, полифенолни соединенија и кисели полисахариди.

Кои се придобивките?

1. Го подобрува расположението и го намалува стресот
Контролирана студија направена во Истражувачкиот центар за перформанси и исхрана на мозокот во Обединетото Кралство вклучи 30 волонтери на кои им беа дадени три рунди третмани со женшен и плацебо. Студијата беше направена за да се соберат податоци за способноста на женшен да го подобри расположението и менталната функција. Резултатите откриле дека 200 милиграми женшен во текот на осум дена го забавуваат падот на расположението, но и го забавуваат одговорот на учесниците на менталната аритметика. Дозата од 400 милиграми ја подобри смиреноста и ја подобри менталната аритметика за времетраењето на осумдневниот третман.
Друга студија направена во Одделот за фармакологија при Централниот институт за истражување на лекови ги тестираше ефектите на Panax женшен на стаорци со хроничен стрес и откри дека тој „има значителни антистресни својства и може да се користи за третман на нарушувања предизвикани од стрес“. Дозата од 100 милиграми Panax женшен го намали индексот на чир, тежината на надбубрежната жлезда и нивото на гликоза во плазмата - што го прави моќна медицинска опција за хроничен стрес и одличен природен лек за чир и начин за лекување на надбубрежниот замор.

2. Ја подобрува функцијата на мозокот
Женшенот ги стимулира мозочните клетки и ја подобрува концентрацијата и когнитивните активности. Доказите покажуваат дека земањето корен од женшен Panax дневно во текот на 12 недели може да ги подобри менталните перформанси кај луѓето со Алцхајмерова болест. Една студија направена на Одделот за неврологија на Институтот за клиничко истражување во Јужна Кореја ја истражуваше ефикасноста на женшен врз когнитивните перформанси на пациентите со Алцхајмерова болест. По третманот со женшен, учесниците покажаа подобрувања, а овој тренд на резолуција продолжи три месеци. По прекинувањето на третманот со женшен, подобрувањата се намалија на нивоата на контролната група.
Ова укажува на тоа дека женшен делува како природен третман за Алцхајмерова болест. Иако се потребни повеќе истражувања на оваа тема, една прелиминарна студија покажа дека комбинацијата на американски женшен и гинко билоба помага природно да се излечи АДХД.

3. Има антиинфламаторни својства
Една интересна студија направена во Кореја ги мери корисните ефекти на корејскиот црвен женшен врз децата по хемотерапија или трансплантација на матични клетки за напреднат рак. Студијата опфатила 19 пациенти кои примале 60 милиграми корејски црвен женшен дневно во текот на една година. Примероците од крв се собирале на секои шест месеци, а како резултат на третманот, цитокините или малите протеини кои се одговорни за испраќање сигнали до мозокот и за регулирање на растот на клетките, брзо се намалувале, што е значителна разлика од контролната група. Оваа студија сугерира дека корејскиот црвен женшен има стабилизирачки ефект на воспалителните цитокини кај децата со рак по хемотерапија.
Студијата од 2011 година објавена во Американскиот весник за кинеска медицина направена на стаорци, исто така, го мери влијанието што корејскиот црвен женшен го има врз воспалителните цитокини; Откако на стаорците им давале 100 милиграми екстракт од корејски црвен женшен седум дена, женшенот се покажал дека значително го намалува степенот на воспаление - коренот на повеќето болести - и ја подобрил штетата што веќе била направена на мозокот.
Друга студија за животни ги измери антиинфламаторните придобивки на женшен. Корејскиот црвен женшен беше тестиран за неговите антиалергиски својства на 40 глувци со алергиски ринитис, честа воспалителна болест на горните дишни патишта, типично забележана кај деца и возрасни; Најчестите симптоми вклучуваат конгестија, чешање на носот и кивање. На крајот од испитувањето, корејскиот црвен женшен ја намали носната алергиска воспалителна реакција кај глувците, покажувајќи го местото на женшен меѓу најдобрите антиинфламаторни намирници.

4. Помага при слабеење
Друга изненадувачка придобивка од женшен е неговата способност да работи како природен потиснувач на апетитот. Исто така, го зајакнува вашиот метаболизам и му помага на телото да согорува масти со побрзо темпо. Студија направена во Танг Центарот за истражување на хербалната медицина во Чикаго ги мери антидијабетичните и анти-дебелите ефекти на бобинката од женшен Panax кај возрасни глувци; На глувците им биле инјектирани 150 милиграми екстракт од бобинки од женшен по килограм телесна тежина во текот на 12 дена. До петтиот ден, глувците кои земале екстракт од женшен имале значително пониски нивоа на гликоза во крвта на гладно. По 12-тиот ден, толеранцијата на гликоза кај глувците се зголемила и вкупното ниво на гликоза во крвта се намалило за 53 проценти. Третираните глувци исто така покажале губење на тежината, почнувајќи од 51 грам и завршувајќи го третманот со 45 грама.
Слична студија направена во 2009 година покажа дека женшенот Panax игра витална улога во ефектот против дебелина кај глувците, што укажува на клиничката важност за подобрување на управувањето со дебелината и поврзаните метаболички синдроми со женшен.

5. Третира сексуална дисфункција
Се чини дека земањето корејски црвен женшен во прав ја подобрува сексуалната возбуда и ја третира еректилната дисфункција кај мажите. Систематски преглед од 2008 година опфати 28 рандомизирани клинички студии кои ја оценуваа ефикасноста на црвениот женшен за лекување на еректилна дисфункција; Прегледот даде сугестивен доказ за употребата на црвен женшен, но истражувачите веруваат дека се неопходни поригорозни студии за да се извлечат дефинитивни заклучоци.
Од 28 прегледани студии, шест пријавиле подобрување на еректилната функција при користење на црвен женшен во споредба со плацебо контролата. Четири студии ги тестираа ефектите на црвениот женшен за сексуалната функција користејќи прашалници во споредба со плацебо, а сите испитувања објавија позитивни ефекти од црвениот женшен.
Истражувањето направено во 2002 година на Катедрата за физиологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Јужен Илиноис, покажува дека компонентите на женсенозидот на женшен ја олеснуваат ерекцијата на пенисот со директно поттикнување на вазодилатација и релаксација на еректилното ткиво. Тоа е ослободување на азотен оксид од ендотелијалните клетки и периваскуларните нерви кои директно влијаат на еректилното ткиво.
Истражувањето на универзитетот, исто така, покажува дека женшенот влијае на централниот нервен систем и значително ја менува активноста во мозокот што го олеснува хормонското однесување и лачењето.

6. Ја подобрува функцијата на белите дробови
Третманот со женшен значително ги намали бактериите на белите дробови, а студиите во кои беа вклучени стаорци покажаа дека женшен може да го запре растот на цистичната фиброза, честа инфекција на белите дробови. Во една студија од 1997 година, на стаорците им биле дадени инјекции со женшен, а по две недели, третираната група покажала значително подобрен бактериски клиренс од белите дробови.
Истражувањата, исто така, покажуваат уште една придобивка од женшен е неговата способност да лекува белодробна болест наречена хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), која се карактеризира како хронично слаб проток на воздух што обично се влошува со текот на времето. Според истражувањето, земањето Panax женшен преку уста се чини дека ја подобрува функцијата на белите дробови и некои симптоми на ХОББ.

7. Го намалува нивото на шеќер во крвта
Неколку студии покажуваат дека американскиот женшен го намалува нивото на шеќер во крвта кај луѓето со дијабетес тип 2, делувајќи како природен лек за дијабетес. Според Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд, една студија покажа дека луѓето со дијабетес тип 2 кои земале американски женшен пред или заедно со пијалок со висок шеќер, покажале помалку зголемување на нивото на гликоза во крвта.
Друга студија направена во Одделението за човечка когнитивна невронаука во Обединетото Кралство покажа дека женшенот Panax предизвикува намалување на нивото на гликоза во крвта еден час по консумирањето на гликоза, што потврдува дека женшенот поседува гликорегулаторни својства.
Една од основните тешкотии со дијабетес тип 2 е тоа што телото не реагира доволно на инсулинот. Една студија покажа дека корејскиот црвен женшен ја подобрува чувствителноста на инсулин, дополнително објаснувајќи ја способноста на женшенот да помогне во намалувањето на нивото на шеќер во крвта и да им помогне на оние кои се борат со дијабетес тип 2.

8. Спречува рак
Истражувањата покажаа дека женшен поседува моќни антиканцерогени својства поради неговата способност да го инхибира растот на туморот. Иако се потребни повеќе истражувања на оваа тема, извештаите заклучуваат дека подобрувањето на клеточниот имунитет ги вклучува Т-клетките и NK-клетките (клетките природни убијци), заедно со другите механизми како што се оксидативниот стрес, апоптозата и ангиогенезата, кои му даваат на женшен неговите антиканцерогени својства.
Научните прегледи наведуваат дека женшен го ублажува ракот преку антиинфламаторни, антиоксидантни и апоптотични механизми за да влијае на експресијата на гените и да го запре растот на туморот. Ова покажува дека женшен може да работи како природен третман за рак. Голем број на студии се фокусираа на посебниот ефект на женшен врз колоректалниот карцином бидејќи околу 1 од 21 лице во САД ќе добие колоректален карцином во текот на нивниот живот. Истражувачите ги третирале клетките на човечкиот колоректален канцер со екстракт од бобинки од женшен на пареа и откриле дека ефектите против пролиферацијата биле 98 проценти за HCT-116 и 99 проценти за клетките SW-480. Кога истражувачите тестирале парен американски корен од женшен, откриле резултати споредливи со оние на екстрактот од бобинки на пареа.

9. Го зајакнува имунолошкиот систем
Друга добро истражена придобивка од женшен е неговата способност да го зајакне имунолошкиот систем - помагајќи му на телото да се бори против инфекции и болести. Корените, стеблата и листовите на женшен се користат за одржување на имунолошката хомеостаза и зајакнување на отпорноста на болести или инфекции.
Неколку клинички студии покажаа дека американскиот женшен ги подобрува перформансите на клетките кои играат улога во имунитетот. Женшен го регулира секој тип на имунолошки клетки, вклучувајќи макрофаги, природни клетки убијци, дендритични клетки, Т-клетки и Б-клетки.
Екстрактите од женшен произведуваат антимикробни соединенија кои работат како одбранбен механизам против бактериски и вирусни инфекции. Истражувањата покажуваат дека полиацетиленските соединенија на женшен се ефикасни против бактериски инфекции.
Истражувањето на глувците покажа дека женшенот го намалува бројот на бактерии присутни во слезината, бубрезите и крвта. Екстрактите од женшен ги заштитиле и глувците од септичка смрт поради воспаление. Извештаите покажуваат дека женшен има и инхибиторни ефекти врз растот на многу вируси, вклучувајќи грип, ХИВ и ротавирус.

10. Олеснување на симптомите на менопауза
Досадни симптоми како што се топли бранови, ноќно потење, промени во расположението, раздразливост, анксиозност, депресивни симптоми, сувост на вагината, намален сексуален нагон, зголемување на телесната тежина, несоница и проретчена коса имаат тенденција да ја придружуваат менопаузата. Некои докази сугерираат дека женшен може да помогне да се намали сериозноста и појавата на овие. Систематски преглед на рандомизирани клинички испитувања покажа дека во три различни испитувања, корејскиот црвен женшен имал ефикасност да ја зајакне сексуалната возбуда кај жените во менопауза, да ја зголеми благосостојбата и општото здравје, додека ги намалува депресивните симптоми и подобро ги подобрува симптомите на менопаузата на индексот на Купперман и менопауза. Скала на рејтинг во споредба со плацебо групата. Четвртата студија не откри значајна разлика во зачестеноста на топли бранови помеѓу групата со женшен и плацебо.

Видови на женшен

Додека семејството Панакс (азиски и американски) се единствените „вистински“ типови на женшен поради нивните високи нивоа на активната состојка женсенозиди, постојат и други адаптогени билки кои имаат слични својства кои се познати и како сродници на женшен.

Азиски женшен: Панакс женшен, исто така познат како црвен женшен и корејски женшен, е класичен и оригинален кој е познат со илјадници години. Често се користи за зајакнување во традиционалната кинеска медицина за оние кои се борат со низок Чи, студенило и недостаток на јанг, што може да се прикаже како замор. Оваа форма може да помогне и при слабост, исцрпеност, дијабетес тип 2, еректилна дисфункција и слаба меморија.

Американски женшен: panax quinquefolius, расте низ северните региони на Северна Америка, вклучувајќи ги Њујорк, Пенсилванија, Висконсин и Онтарио, Канада. Докажано е дека американскиот женшен се бори против депресијата, го балансира шеќерот во крвта, поддржува дигестивни нарушувања предизвикани од анксиозност, го подобрува фокусот и го зајакнува имунолошкиот систем. За споредба, американскиот женшен е поблаг од азискиот женшен, но сепак многу терапевтски и обично се користи за лекување на недостаток на јин наместо недостаток на јанг.

Сибирски женшен: eleutherococcus senticocus, расте во дивината во Русија и Азија, исто така познат како само eleuthro, содржи високи нивоа на елеутерозиди, кои имаат многу слични придобивки со ginsenosides кои се наоѓаат во Panax видовите женшен. Истражувањата покажуваат дека сибирскиот женшен може да го зголеми VO2 max за да ја оптимизира кардиоваскуларната издржливост, да го подобри заморот и да го поддржи имунитетот.

Индискиот женшен: withania somnifera, позната и како ашваганда, е позната билка во ајурведската медицина за подобрување на долговечноста. Има некои слични придобивки на класичниот женшен, но има и многу разлики. Може да се зема повеќе на долгорочна основа и се покажа дека ги подобрува нивоата на тироидните хормони (TSH, T3 и T4), ја ублажува анксиозноста, го балансира кортизолот, го подобрува холестеролот, го регулира шеќерот во крвта и го подобрува нивото на кондиција.
Бразилски женшен: pfaffia paniculata, исто така познат како корен од сума, расте низ дождовните шуми во Јужна Америка и значи „за сè“ на португалски поради неговите различни придобивки. Коренот на сума содржи екдистерон, кој поддржува здрави нивоа на тестостерон кај мажите и жените, а исто така може да го поддржи мускулното здравје, да го намали воспалението, да се бори против ракот, да ги подобри сексуалните перформанси и да ја зголеми издржливоста.

Историја на женшен и интересни факти

Женшен првично се користел како хербален лек во античка Кина; Постојат дури и пишани записи за неговите својства кои датираат од околу 100 години од нашата ера.

Во 2010 година, речиси сите од 80,000 тони женшен во светот во меѓународната трговија беа произведени во четири земји - Јужна Кореја, Кина, Канада и САД. Денес, женшенот се продава во повеќе од 35 земји, а продажбата надминува 2 милијарди долари, половина од Јужна Кореја.

Кореја продолжува да биде најголемиот снабдувач на женшен, а Кина најголем потрошувач. Денес, најголемиот дел од северноамериканскиот женшен се произведува во Онтарио, Британска Колумбија и Висконсин.

Женшен одгледуван во Кореја е класифициран во три вида, во зависност од тоа како се обработува:
● Свежиот женшен е стар помалку од четири години.
● Белиот женшен е стар меѓу четири и шест години и се суши по лупењето.
● Црвениот женшен се собира, се вари на пареа и се суши кога ќе наполни шест години.

Бидејќи луѓето ја сметаат староста на корените на женшенот важна, 400-годишниот корен на манџурискиот женшен од планините во Кина се продаваше за 10,000 долари за унца во 1976 година.

Препорачани дози од женшен

Следниве дози на женшен се проучувани во научните истражувања:
● За дијабетес тип 2, вообичаената ефективна доза се чини дека е 200 милиграми дневно.
● За еректилна дисфункција, 900 милиграми Panax женшен три пати на ден е она што истражувачите го откриле корисно.
● За предвремена ејакулација, нанесете SS-крем, кој содржи Panax женшен и други состојки, на пенисот еден час пред сексуалниот однос и измијте го пред сексуалниот однос.
● За стрес, напнатост или замор, земајте 1 грам женшен дневно или 500 милиграми двапати дневно.

Можни несакани ефекти и интеракции

Несаканите ефекти од женшен генерално се благи. Женшенот може да делува како стимуланс кај некои луѓе, па може да предизвика нервоза и несоница (особено во големи дози). Долготрајната употреба или високи дози на женшен може да предизвикаат главоболки, вртоглавица и стомачни болки. Жените кои редовно користат женшен може да доживеат менструални промени, а исто така има и некои извештаи за алергиски реакции на женшен.

Со оглед на недостатокот на докази за неговата безбедност, женшен не се препорачува за деца или жени кои се бремени или дојат.

Женшен може да влијае на нивото на шеќер во крвта, така што луѓето кои земаат лекови за дијабетес не треба да користат женшен без претходно да разговараат со нивните здравствени работници. Женшен може да комуницира со варфарин и со некои лекови за депресија; Кофеинот може да ги засили стимулативните ефекти на женшен.

Постои одредена загриженост дека женшенот Panax ги зголемува симптомите на автоимуни болести како што се МС, лупус и ревматоиден артритис, така што пациентите со тие состојби треба да се консултираат со својот лекар пред и додека го земаат овој додаток. Исто така, може да се меша со згрутчување на крвта и не треба да го земаат оние со состојби на крварење. Луѓето кои имале трансплантација на органи можеби нема да сакаат да земаат женшен бидејќи тоа може да го зголеми ризикот од отфрлање на органи. (29)
Женшен може да комуницира со болести чувствителни на женски хормони, како што се ракот на дојката, ракот на матката, ракот на јајниците, ендометриозата и миомот на матката, бидејќи има ефекти слични на естроген. (29)
Женшен може да комуницира со следниве лекови:
● Лекови за дијабетес
● Лекови за разредување на крвта
● Антидепресиви
● Антипсихотични лекови
● Стимуланти
● Морфин
Прекумерната употреба на женшен може да доведе до синдром на злоупотреба на женшен, кој е поврзан со афективно нарушување, алергија, кардиоваскуларна и бубрежна токсичност, крварење од гениталните органи, гинекомастија, хепатотоксичност, хипертензија и репродуктивна токсичност.

За да се избегнат несаканите ефекти од женшен, некои експерти сугерираат да не земате женшен повеќе од три до шест месеци одеднаш. Доколку е потребно, вашиот лекар може да препорача да направите пауза, а потоа повторно да започнете да земате женшен неколку недели или месеци.

Жешки категории