Të gjitha kategoritë
EN

Kompania News

Shtëpi> Lajme > Kompania News

Përshëndetjet e sezonit dhe urimet e sinqerta për një ditë të ndritshme dhe të lumtur mesvjeshte

Koha e Publikimit: 2022-09-09 Views: 99

Përshëndetjet e sezonit dhe urimet e sinqerta për një ditë të ndritshme dhe të lumtur mesvjeshte

"Zhong Qiu Jie", e cila njihet edhe si Festivali i Mesit të Vjeshtës, festohet në ditën e 15-të të muajit të 8-të të kalendarit hënor. Është një kohë që anëtarët e familjes dhe të dashurit të mblidhen dhe të shijojnë hënën e plotë - një simbol i favorshëm i bollëkut, harmonisë dhe fatit. Të rriturit zakonisht kënaqen me ëmbëlsirat aromatike të hënës të shumë varieteteve me një filxhan të mirë me çaj të nxehtë kinez, ndërsa të vegjlit vrapojnë përreth me fenerët e tyre të ndezur.

 

Tortat e hënës janë për Festivalin e Mesit të Vjeshtës siç janë byrekët me mish të grirë për Krishtlindje. Ëmbëlsira të rrumbullakëta sezonale tradicionalisht kanë një mbushje të ëmbël me pastë farash zambak uji ose paste fasule të kuqe dhe shpesh kanë një ose më shumë vezë të kripura rosë në qendër për të përfaqësuar hënën. Dhe kjo festë është hëna. Festivali i mesit të vjeshtës bie në ditën e 15-të të muajit të 8-të; është koha kur thuhet se hëna është më e ndritshme dhe më e plotë.

Gëzuar ditën e mesit të vjeshtës

Kategoritë e nxehta